Til Færøyene og Island med bobil. « Sola Bobil

Til Færøyene og Island med bobil.

Roger Olaussen og Kari Svendal tok turen til Færøyene og Island på sensommeren i år. Her er noen glimt fra den seksten dager lange turen.

Turen startet på Sandnes og videre med Color Line til Hirtshals. Derfra var det med Smyril Line til Færøyene, der de fikk sett seg rundt i nesten tre dager. 

– Her var vi innom Torshavn og flere landsbyer, blant annet Tjørnuvik der vi også fikk sett de kjente steinfigurene Heksen og Giganten. I tillegg var vi på Skardsåfossur og så på fossen som går rett ut i Atlanterhavet. Naturen på Færøyene er naken og barsk med mye fjell og fjorder. Det finnes ingen trær noen steder, unntatt i private hager. Veisystemet var overaskende bra med asfalterte veier og undersjøiske tuneller som bandt alle øyene sammen. Vi traff mange hyggelig mennesker og de snakket Dansk, selv om de foretrakk å snakke Førøyisk, sier Olaussen.

Så gikk turen videre til Island.

– Når du kommer til Island med Smyril Line, kjører du i land på nordøst-siden av øya, i Seydisfjordur. Her er det rundt åtte timers biltur til Reykjavik. I Seydisfjordur er det også en ganske stor Campingplass som vi overnattet på da vi reiste til tilbake til Norge.

– Vi kjørte riksvei 1 på nordsiden. Riksvei 1 går rundt hele Island og kalles Ringveien, Hringvegur. Veien er asfaltert og i grei stand. Vi fikk sett flere severdigheter underveis med majestetiske fosser, geotermiske områder (svovelgass som pipler ut i jordskorpen), svarte strender, varme kilder, isbreer og den Blå lagune. I Reykjavik møtte vi også en tidligere arbeidskollega som viste oss rundt i Reykjavik. Han tok oss også med til Grindavik der det har vært en del vulkanutbrudd i nyere tid. I Grindavik så alle husene ut til å være i god stand ved første øyekast, men da vi kjørte inn i byen, så vi flere hus med sprekker i grunnmuren samt sprekker i asfalten på veiene. Alle husene var fraflyttet, da vann- og avløpssystemet hadde brutt sammen samt andre skader som var forårsaket av ristingen som oppstod under vulkanutbruddene. Veiene ut fra Grindavik var merket med rømningsskilt, sier han.

Island er godt tilrettelagt for bobil. Det er mange betjente campingplasser, noe bobilturister fra hele Europa har oppdaget. Det er noe mer kostbart å komme seg til Island enn resten av Europa, og det er lurt å ha en plan for hva du vil se og hvor du vil reise.

– Det var ikke bare bobilturister. Mesteparten av turistene leide bil og noen leide busser med sjåfør. Min tidligere arbeidskollega fortalte at det var over

300 000 turister hver måned som besøkte Island i sommermånedene.  

Turen var i siste halvdel av august. Det var lite vind så de lange båtturene ble fine og behagelige. En fantastisk bobiltur som vi anbefaler på det varmeste, sier Roger Olaussen til slutt.