
Bobilverden.no viser til at informasjon om at det fra i sommer stilles krav i Tyskland om godkjent gasstest for å kjøre i landet, er feil.
Bobilverden.no har, som flere andre medier gjengitt en pressemelding fra den svenske bilorganisasjonen M. Redaksjonen har oppfattet M som en seriøs aktør og har stolt på deres opplysninger. Det beklager vi. Når det er sagt: Regelmessig test av gassanlegget er uansett viktig for sikkerheten i bobil.
Husvogn- og bobilbransjens riksforbund har sjekket fakta med sin søsterorganisasjon i Tyskland, CIVD. Deres svar er tydelig:
– Det stemmer at Tyskland innfører krav om godkjent tetthetskontroll av gassystemet i henhold til standarden G607 i StVZO. Dette gjelder imidlertid kun for godkjenning av kjøretøy i det tyske trafikkregisteret, sier Tim Rüttgers, CIVD.
– Kravet gjelder dermed kun kjøretøy med tyske registreringsskilt. Utenlandske kjøretøy er mer enn velkomne til å kjøre inn og besøke Tyskland, fortsetter Tim Rüttgers.
– Enkelte campingplasser kan imidlertid ha egne regler om at besøkende må fremvise attest på godkjent tetthetskontroll av gassystemet i henhold til den gjeldende europeiske normen, avslutter Tim Rüttgers.
Kilde: Knut Randum, Bobilverden.no
Motta vårt nyhetsbrev og få mengder av tips, bobilnyheter og inspirasjon til nye, herlige bobilopplevelser.
Hvordan skal det nye førerkortdirektivet gjennomføres i Norge, og hvordan skal samferdselsministeren holde sitt løfte til Stortinget? Bobilverden.no har spurt.
Finn ut mer
Lørdag 10. mai 2025 kl. 12 kjører vi fra Sola Bobil på Forus. Møt opp i god tid! Vi kjører i kolonne på E39, tar av langs Tengs-elva og kjører til Lunhulen på Hellvik.
Finn ut mer
13. – 15. mars 2025 feirer vi at Sola Bobil er blitt Hymer-forhandler. Vi har Hymer-modellene stående utstillt i butikken og det blir god anledning til å se bilene både utvendig og innvendig og slå av en prat med salgsteamet vårt. Servering av kaffe og litt å bite i.
Finn ut mer